Wielu naszych Klientów, po przekroczeniu zatrudnienia w swojej firmie na poziomie 40-50 pracowników, zaczęło zastanawiać się nad wydzieleniem kadr i płac na zewnątrz.

Z reguły do obsługi takiej ilości pracowników zatrudnia się jednego pracownika, który czasem choruje lub idzie na urlop wypoczynkowy. W tym czasie firma funkcjonuje, pracownicy potrzebują wsparcia kadrowego, a w firmie nie ma osoby, która kadrową jest w stanie zastąpić.

Dlatego w takiej chwili, u wielu przedsiębiorców zapala się tzw. “czerwona lampka” i zadają sobie pytanie – czy moja firma jest bezpieczna? Czy funkcjonowanie kadr i płac może być płynne i czy mam zapewnioną zastępowalność w przypadku jakiejś sytuacji losowej?

Czy zatem wydzielenie obsługi kadrowo płacowej jest bezpieczne? Czy kadry i płace w zewnętrznej firmie dadzą przedsiębiorcy komfort? I wreszcie jakie są zalety takiego rozwiązania i dlaczego warto skorzystać z outsourcingu?

Niewątpliwie zalety kadr i płac w firmie zewnętrznej to:

  1. Poufność – wielu przedsiębiorców przekonało się jak trudno ostudzić emocje pracowników i złagodzić nastroje jeśli dane dotyczące wynagrodzeń innych pracowników trafią w niepowołane ręce. Firma zewnętrzna to gwarancja, że dane dotyczące płac nie zostaną rozpowszechnione, a tym samym nie będą powodem konfliktów czy niepotrzebnych emocji wśród pracowników.
  2. Oszczędność – budując dział kadr wewnątrz firmy musisz zatroszczyć się o osobne pomieszczenie, sprzęt komputerowy, oprogramowanie i przede wszystkim o specjalistów, którym powierzysz prowadzenie spraw pracowniczych. Decydując się na outsourcing kadrowo-płacowy możesz zaoszczędzić na tych wszystkich płaszczyznach.
  3. Bezpieczeństwo – jedna osoba w dziale kadr i płac to ryzyko. Wystarczy, że zachoruje lub skorzysta z urlopu, a ty nie masz jej kim zastąpić. Dodatkowo sam musisz dbać o szkolenia swoich pracowników, aby mieć pewność, że wszelkie naliczenia wynagrodzeń w twojej firmie odbywają się zgodnie z prawem. Jeśli zdecydujesz się na firmę zewnętrzną – te zmartwienia cię nie dotyczą bo konieczność posiadania aktualnej wiedzy na temat prawa pracy czy prawa podatkowego są w gestii firmy zewnętrznej. Dodatkowo dobre firmy outsourcingowe są ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej, co gwarantuje Ci bezpieczeństwo finansowe w przypadku poważnych błędów.
  4. Specjalistyczna wiedza – firmy specjalizujące się w outsourcingu kadrowo płacowym zatrudniają najlepszych specjalistów, którzy w dużej mierze bazują także na doświadczeniu nabytym podczas obsługi innych firm. Tak szeroka wiedza i doświadczenie daje ci gwarancję szybkiego rozwiązywania specyficznych problemów kadrowych w twojej firmie. Dodatkowo proces naliczania płac przebiega w niemal błyskawicznym tempie.
  5. Koncentracja na biznesie – Outsourcing kadrowo-płacowy to odciążenie twojej firmy z procesów niezwiązanych z prowadzeniem biznesu. Współpraca ze specjalistami w dziedzinie kadr i płac pozwala skupić się wyłącznie na biznesie.

Ale czy są jakieś wady takiego rozwiązania? Oczywiście, że tak. Możesz źle trafić. Zdarzają się nierzetelne firmy, z kiepską komunikacją, słabą wiedzą i dużą rotacją wśród pracowników. Powierzenie takiej firmie obsługi kadrowo – płacowej jest ryzykowne i skazane na porażkę.

Czy jest jakiś złoty środek?

Jeśli już zdecydujesz się na obsługę kadrowo płacową przez firmę zewnętrzną, możesz uchronić się od niezadowolenia swojego i pracowników. Najlepiej skorzystać z doświadczenia zaprzyjaźnionych czy współpracujących firm, które już korzystają z takich usług. Jeśli firma outsourcingowa dostaje rekomendacje od swoich klientów, masz bardzo duże szanse, że będziesz zadowolony z jej usług.

Oceń stronę!
[Total: 3 Average: 5]