Wiele osób nie wyobraża sobie połączenia pracy na etacie z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Ale aktualnie obowiązujące przepisy wcale nie wykluczają takiej możliwości. Tylko od danej osoby zależy czy zdecyduje się na takie rozwiązanie. Poniżej kilka istotnych faktów, które warto znać, wybierając pracę na etacie i jednoczesne prowadzenie własnej firmy. 

Taka opcja z pewnością zasługuje na rozważenie, bowiem posiada szereg zalet. Pozwala przekonać się, jak „etatowy przedsiębiorca” sprawdza się w nowej roli i czy w ogóle jest w stanie podołać takiemu wyzwaniu.
Z jakich kwestii należy sobie jeszcze zdawać sprawę podejmując decyzję o połączeniu etatu z własną firmą?
Możliwość opłacania niższych składek ZUS

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, że połączenie pracy na etacie z prowadzeniem firmy pozwala opłacać niższe składki ZUS związane z działalnością, oczywiście w porównaniu do tych, które płacą inni przedsiębiorcy. Żeby jednak było to możliwe taki przedsiębiorca musi zarabiać na etacie co najmniej minimalne wynagrodzenie (1750 zł brutto w 2015 roku, od 01.01.2016 r. będzie to 1850 zł brutto).

Jeżeli ten warunek jest spełniony to następuje tzw. zbieg tytułów ubezpieczeń. Dzięki temu przedsiębiorca zwolniony jest z opłacania  składek ZUS na ubezpieczenie społeczne w związku
z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zobligowany jest wyłącznie do opłacania składki zdrowotnej, której wysokość to aktualnie 279,41 zł. W myśl obowiązujących regulacji przedsiębiorca ma prawo, by większą część składki zdrowotnej odjąć od podatku dochodowego. Konkretnie chodzi aktualnie o kwotę 240,60 zł. Odliczenia można dokonać na dwa sposoby: na koniec roku lub na bieżąco. Warunkiem odliczenia składki zdrowotnej od podatku jest fakt jej zapłacenia.

Czy pracodawca musi wiedzieć, że pracownik prowadzi firmę?

W większości przypadków nie jest to wymagane prawnie, ale z praktycznego punktu widzenia bardzo praktyczne. Uzyskanie zgodny na złożenie firmy wymagane jest odgórnie tylko
w przypadku urzędników państwowych (np. nauczycieli).
Zdarza się jednak, że do poinformowania pracodawcy o prowadzonej firmie zobligowani mogą być również inni przedsiębiorcy. Może bowiem się zdarzyć, że założona firma zajmuje się dokładnie tym samym czym przedsiębiorca na etacie. Niepoinformowanie pracodawcy o tym fakcie może być szczególnie dotkliwe w przypadku, gdy pracownika obowiązuje klauzulao zakazie konkurencji.
Należy również poinformować pracodawcę o zamiarze samodzielnego rozliczania kwoty wolnej od podatku (przy stosowaniu skali podatkowej). Wynika to z faktu, że rozliczając się według skali podatkowej przedsiębiorca ma prawo tylko do jednej kwoty wolnej od podatku i nie może jej rozliczać dwa razy. W przypadku, gdy prowadzi się firmę to kwota wolna od podatku jest rozliczana właśnie w związku z działalnością, a nie z etatem.

Pomimo wielu zalet łączenia pracy etatowej z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, nie można jednak zapominać, że działanie „na dwa fronty zajmuje sporo czasu i w związku z tym wymaga doskonałej organizacji pracy. Ale, jeśli po jakimś czasie firma z sukcesem zafunkcjonuje na rynku może okazać się, że praca na etacie nie jest już tak atrakcyjna, jak się to wcześniej wydawało.

Oceń stronę!
[Total: 0 Average: 0]