Od początku roku 2025 część przedsiębiorców będzie mogła skorzystać z kasowej metody rozliczania podatku dochodowego PIT, która powinna im pomóc utrzymać płynność finansową. Główną zasadą
w tej metodzie jest to, że wszystkie przychody uzyskiwane z działalności gospodarczej będą wykazywane jako podstawa opodatkowania dopiero w momencie uregulowania należności, w całości lub częściach. Nowy przepis (art. 14c ust 2 u.p.d.o.f.) mówi także, że w przypadku metody kasowej, za datę powstania przychodu uważa się dzień uregulowania należności, nie późniejszy niż dzień:
– upływu 2 lat od dnia wystawienia faktury, albo
– likwidacji działalności gospodarczej.
Przy metodzie kasowej rozliczania przychodów, w przypadku zapłaty zaliczki, jest ona traktowana jako przychód do opodatkowania (inaczej niż w metodzie memoriałowej).
Ta sama zasada obowiązuje w metodzie kasowej w stosunku do zakupów, które staną się kosztem podatkowym dopiero w momencie ich zapłaty.
Kasowy PIT to prawo, a nie obowiązek przedsiębiorcy, który może z niego korzystać w danym roku podatkowym (oczywiście przez cały rok), a w kolejnym już nie – decyzję należy zgłosić do Urzędu Skarbowego w terminie do 20 lutego nowego roku.
Z kasowego PIT mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy wybrali następujące formy opodatkowania:
– skala podatkowa / zasady ogólne
– podatek liniowy
– podatek zryczałtowany
– IP BOX
Warunkiem rozliczania PIT wg metody kasowej jest spełnienie następujących założeń (wynikających
z art. 14c ust 1 u.p.d.o.f):
– działalność gospodarcza jest prowadzona samodzielnie, a nie w formie spółki cywilnej czy jawnej (przedsiębiorca może zatrudniać pracowników),
– przychody z działalności w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 1 mln zł,
– przedsiębiorca nie może prowadzić ksiąg rachunkowych (tylko PKPiR lub Ewidencję Przychodów),
– złożenie właściwemu naczelnikowi Urzędu Skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze metody kasowej.
Metody kasowej PIT nie można stosować do przychodów z transakcji z podmiotem powiązanym
z przedsiębiorcą, na przykład z firmą małżonka albo spółką, w której przedsiębiorca ma ponad 5 procent udziałów, oraz takim, który ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w tak zwanym raju podatkowym.
Kasowego rozliczenia PIT nie zastosuje się również do przychodów z tytułu zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, czyli na przykład ze sprzedaży samochodu, budynku albo maszyny.