Wykup samochodu to transakcja, która pozwala leasingobiorcy stać się posiadaczem pojazdu po zakończeniu leasingu operacyjnego. Leasingobiorca musi podjąć decyzję, w jaki sposób chce dysponować przejętym na własność samochodem. Ma możliwość wykupu samochodu na firmę lub na osobę prywatną.

Wykup samochodu z leasingu na firmę

Wykup samochodu z leasingu na firmę polega na rozliczeniu ostatniej faktury dotyczącej wykupu pojazdu w działalności gospodarczej leasingobiorcy.

Z faktury wykupu samochodu osobowego można odliczyć 50% VAT (jeżeli samochód będzie używany zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych). Wykupiony samochód osobowy, którego wartość przekracza 10 000 zł należy wprowadzić do firmy jako środek trwały i rozpocząć jego amortyzację.

Przedsiębiorca ma możliwość odliczenia VAT i rozliczenia w kosztach wydatków związanych z dalszą eksploatacją pojazdu, takich jak paliwo, serwis, naprawy i części. Odliczeniu podlega 50% VAT, a koszt podatkowy stanowi równowartość 75% z kwoty netto i nieodliczonego VAT.

W przypadku sprzedaży samochodu wykupionego na firmę należy wystawić fakturę i zapłacić do Urzędu Skarbowego:

  • podatek VAT (wynosi 23% i jest doliczany do wartości netto pojazdu) – dotyczy osób zarejestrowanych do VAT;
  • podatek dochodowy PIT –  jego wysokość uzależniona jest od formy opodatkowania:

– 12%/32% podatku – jeśli działalność gospodarcza opodatkowana jest według skali podatkowej,

–   19% podatku – jeśli działalność gospodarcza opodatkowana jest podatkiem liniowym,

–   3% podatku – jeśli działalność gospodarcza opodatkowana jest ryczałtem.

Wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną

Jeśli faktura wykupu nie zostanie rozliczona w ramach działalności gospodarczej, czyli samochód nie zostanie wprowadzony do środków trwałych firmy ani rozliczony w kosztach można uznać, że został wykupiony na cele prywatne. W tym przypadku nie można odliczyć podatku VAT z faktury wykupu.

W przypadku sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu do majątku prywatnego w momencie jego sprzedaży nie powstanie obowiązek zapłaty podatku VAT.

Jeśli nie minęło 6 lat od wykupu to od ceny sprzedaży samochodu należy zapłacić podatek dochodowy w wysokości:

  • 12%/32% podatku – dla działalności opodatkowanych według skali podatkowej,
  • 19% podatku – dla działalności opodatkowanych podatkiem liniowym,
  • 3% podatku –  dla działalności opodatkowanych ryczałtem.

Od tej zasady istnieje jednak wyjątek, jeśli przedsiębiorca chce przekazać samochód w darowiźnie osobie należącej do zerowej grupy podatkowej. Dochód ze sprzedaży takiego samochodu jest zwolniony z podatku dochodowego oraz podatku od spadku i darowizn, jeśli minęło co najmniej 6 miesięcy od momentu, gdy osoba otrzymała samochód w darowiźnie.

Aleksandra Grabowska

Oceń stronę!
[Total: 5 Average: 5]