Z dniem 1 stycznia 2025r. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów, wprowadzające nową Polską Klasyfikację Działalności PKD. Nowa PKD2025 zastąpiła obowiązującą wcześniej klasyfikację PKD2007. Wszystkie osoby rozpoczynające działalność gospodarczą w 2025 roku, składając wniosek o wpis do CEIDG, KRS czy REGON, zobowiązane są do stosowania nowych kodów PKD. Przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności przed 2025 rokiem mają 2 letni okres przejściowy na dokonanie aktualizacji PKD, dostosowujących do nowych regulacji. Od tej reguły jest jednak wyjątek polegający na tym, że jeśli osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą będą składać po 1 stycznia 2025r. wniosek o zmianę ich wpisu do CEIDG (niezależnie od tego czego zmiana będzie dotyczyć), będą miały obowiązek dokonania aktualizacji kodów PKD, zgodnie z nowymi przepisami.

Zmiany w klasyfikacji PKD dostosowują nowe kody do regulacji UE oraz aktualnych realiów gospodarczych i wynikają ze zmian ekonomicznych czy gospodarczych, związanych z rozwojem nowych technologii czy obszarów działalności.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD, wprowadzające w życie nową klasyfikację, zawiera zasady merytoryczne, strukturę oraz wyjaśnienia do niej, jak również klucze przejścia pomiędzy dotychczas i obecnie obowiązującymi kodami, dzięki którym możliwe jest przyporządkowanie dotychczas używanych przez przedsiębiorców kodów do nowych przepisów. Powstały zupełnie nowe kody, niektóre zostały zmienione (scalone lub podzielone), a część z nich w ogóle nie uległa żadnej zmianie.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. z 2024r. poz. 1936)

Oceń stronę!
[Total: 2 Average: 5]