Przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub podatkiem liniowym, za sprawą wprowadzonego Polskiego Ładu, mogą zmienić formę opodatkowania za cały rok 2022 na skalę podatkową. Będą mogli dokonać takiej zmiany za pośrednictwem deklaracji PIT-36, która w 2023 roku nie będzie tylko deklaracją do rozliczenia podatkowego, lecz będzie umożliwiała również zmianę formy opodatkowania. Oznacza to, iż przedsiębiorca opodatkowany ryczałtem, chcąc zmienić formę opodatkowania, zamiast dotychczasowego druku PIT-28 złoży druk PIT-36 i właśnie na nim rozliczy swoje przychody za 2022 rok. Tak samo będzie w sytuacji przedsiębiorcy rozliczającego się wg podatku liniowego, który chcąc przejść na opodatkowanie na zasadach ogólnych, zamiast dotychczasowego druku PIT-36L rozliczy druk PIT-36. Wyboru takiego podatnicy będą dokonywać do 2 maja 2023 r., z uwagi na dni wolne przypadające 30 kwietnia 2023 i 1 maja 2023.

Ale uwaga, jeśli jakiś przedsiębiorca dokona rozliczenia na formularzu PIT-28 lub PIT-36L zamiast PIT-36, to niestety bezpowrotnie utraci prawo do zmiany formy opodatkowania na skalę za rok 2022.

Skorzystanie z ulg po zmianie formy opodatkowania

Zmiana formy opodatkowania za rok 2022 na skalę podatkową daje nam możliwość rozliczenia ulg i odliczeń, które dotychczas (przy ryczałcie i podatku liniowym) nie były możliwe. Należy mieć jednak na uwadze, iż nie dla każdego zmiana formy opodatkowania będzie opłacalna. Trzeba pamiętać, że przy skali podatkowe 12-proc. stawka PIT obowiązuje tylko w przypadku
I-go progu podatkowego, a do skorzystania z ulg musimy spełniać określone warunki.

Zgodnie z przepisami wybór nowej formy opodatkowania nie spowoduje obowiązku ponownego przeliczenia podatku, który był już opłacony w trakcie roku. Podatnicy, którzy zdecydują się na zmianę formy opodatkowania, wykażą w rozliczeniu PIT-36 za rok 2022 swoje zaliczki na podatek, jakie faktycznie płacili w trakcie roku. Ewentualna różnica na korzyść podatnika będzie nadpłatą podlegającą zwrotowi przez US.

Składki ZUS, a zmiana formy opodatkowania

Zmiany jakie weszły od stycznia 2022r. odnośnie składek ZUS sprawiły duże zamieszanie wśród podatników głownie z powodu zmiany w sposobie rozliczania składki zdrowotnej. Ci, którzy byli na podatku liniowym płacili 4,9 % od dochodu, a będący na ryczałcie, opłacali składkę zdrowotną w ustalonej wysokości uzależnionej od przychodu rocznego. Decydując się na opodatkowanie według skali, podatnicy będą musieli zapłacić składkę zdrowotną w wysokości 9% od dochodu. Dlatego wszyscy, którzy zdecydują się na zmianę formy opodatkowania, będą musieli na nowo przeliczyć składkę zdrowotną i dokonać ewentualnych dopłat.

W  wyniku zmiany formy opodatkowania w zeznaniu podatkowym za rok 2022, przedsiębiorcy będą mogli spotkać się z sytuacją nadpłaty lub niedopłaty w ZUS-e. Niedopłatę trzeba będzie uregulować do 20 maja 2023 roku. Podobnie będzie z nadpłatą, o której zwrot będzie można wnioskować w maju 2023r.

Anna Sitko

Oceń stronę!
[Total: 1 Average: 5]